Skip to main content

Oto lastik tamiri, otomobilinizin lastiklerinin hasar gördükleri durumlarda yapılması gereken bir işlemdir. Bu işlem, lastiğin tamir edilebilir olduğunun belirlenmesiyle başlar. Lastiğin tamir edilebilir olup olmadığı, lastiğin ne kadar zarar gördüğüne ve ne kadar yüksek bir hızda seyrettiğine göre değişebilir.

Eğer lastiğinizin tamir edilebilir olduğu belirlenirse, tamir işlemine geçilebilir. Bu işlem, lastiğin içine bir tamir maddesi doldurularak yapılır. Bu madde, lastiğin içindeki hava kaçırma noktasını tıkamaya yardımcı olur ve lastiğin tekrar kullanılabilir hale gelmesini sağlar.

Oto lastik tamiri, profesyonel bir tamirci tarafından yapılması önerilir. Tamir işlemini yapacak olan kişi, lastiğin tamir edilebilir olduğunu doğru bir şekilde belirleyebilmeli ve tamir işlemini doğru bir şekilde yapabilmelidir. Aksi takdirde, yapılan tamirin etkisi sınırlı kalabilir veya tamir işleminin yanlış yapılması sonucu lastiklerinizin daha da zarar görme ihtimali olabilir.

Oto Lastik Dükkanında Neler Bulundurulmalı?

Çeşitli lastik onarım ve bakım görevlerini yerine getirmek için tam donanımlı olduğundan emin olmak için bir lastik atölyesinde tutulması gereken birkaç parça vardır. Bu öğeler şunları içerebilir:

 • Lastik onarım malzemeleri: Bunlar arasında yama kitleri, lastik tapa kitleri, lastik sızdırmazlık maddesi ve lastiklerdeki delikleri ve diğer hasarları onarmak için kullanılan diğer malzemeler yer alabilir.
 • Lastik değiştirici makine: Araçlara lastik söküp takmak için kullanılan makinedir. Tipik olarak bir hidrolik kaldırma, lastiği tutan bir dizi çene ve lastiği söküp takmak için bir takım araçlardan oluşur.
 • Dengeleyici: Bu, lastiklerin eşit ve pürüzsüz bir şekilde aşınmasını sağlamaya yardımcı olan, dengelemek için kullanılan bir makinedir.
 • Hava kompresörü: Bu, lastikleri uygun basınca şişirmek için kullanılır.
 • Lastik basıncı göstergesi: Bu, lastik basıncını doğru bir şekilde ölçmek için kullanılır.
 • Tekerlek hizalama ekipmanı: Bu, bir aracın tekerleklerinin hizalamasını ölçmek ve ayarlamak için kullanılan lazerler, kameralar ve sensörler gibi cihazları içerir.
 • El aletleri: Bunlar, lastik kaldıraçlarını, tork anahtarlarını ve lastikleri çıkarıp takmak ve diğer lastik bakım görevlerini gerçekleştirmek için kullanılan diğer araçları içerebilir.
 • Güvenlik ekipmanı: Bu, teknisyenleri lastikler üzerinde çalışırken korumak için kullanılan eldivenleri, güvenlik gözlüklerini ve diğer koruyucu malzemeleri içerebilir.

Oto lastik dükkanında güvenlik ekipmanları neler olmalı?

Oto lastik dükkanında çalışan teknisyenlerin güvenliğini sağlamak için bir lastikçide bulunması gereken çeşitli güvenlik ekipmanı türleri vardır. Bir lastikçide bulunabilecek bazı güvenlik ekipmanı örnekleri şunları içerir:

 • Koruyucu gözlük: Bu, gözleri uçan döküntülerden ve diğer tehlikelerden korumak için kullanılan güvenlik gözlüklerini içerebilir.
 • Eldivenler: Bunlar, elleri kesiklerden ve aşınmalardan korumak için kullanılan deri eldivenleri veya diğer koruyucu eldivenleri içerebilir.
 • Koruyucu giysi: Bu, teknisyenleri lastikler üzerinde çalışırken temas edebilecekleri kir, gres ve diğer maddelerden korumaya yardımcı olan önlükleri, tulumları veya diğer koruyucu giysileri içerebilir.
 • Kulak koruması: Bu, teknisyenleri bir lastikçide bulunabilecek yüksek seslerden korumak için kullanılan kulak tıkaçlarını veya kulaklıkları içerebilir.
 • Solunum cihazları: Bunlar, teknisyenleri atölyede bulunabilecek zararlı duman veya tozları solumaktan korumak için kullanılabilir.
 • İlk yardım çantası: Mağazada oluşabilecek küçük yaralanmaları tedavi etmek için kullanılabilecek bandaj, gazlı bez ve antiseptik mendil gibi temel ilk yardım malzemelerini içermelidir.

Teknisyenlerinin güvenliğini sağlamak ve kaza ve yaralanma riskini en aza indirmek için lastik atölyelerinin uygun güvenlik ekipmanına sahip olması önemlidir.

Leave a Reply

Close Menu

Maslak

Atatürk sanayi sitesi 2.kısım 25. Sok No: 931-932-933 Maslak / Şişli – İstanbul

Tel: 0 212 276 11 45 / 46

Sanko

Esentepe mah. Sanko sanayi sitesi B3 Blok No:121 Sultangazi / İstanbul

Tel 1: 0212 476 66 03 / 04

Küçükköy

Fevzi çakmak mah. Cengiz Topel cad. No: 174 Küçükköy Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel 1: 0212 537 67 90
Tel 2: 0212 479 64 20
Tel 3: 0212 649 49 80