Skip to main content

Nitrojenin daha az basınç kaybetmesi ve kauçuğun oksidize etmemesi, nitrojeni havaya karşı daha kullanışlı ve güvenilir hale getirmektedir.

Güler Oto Lastik’de Nitrojen Farkı

Hava basinci, oksijen ve nitrojenden olusur. Oksijen molekülleri, nitrojen moleküllerine oranla daha küçüktür ve lastige daha hizli nüfus eder. Nitrojen ile doldurulan lastik, normal hava ile doldurulana göre 3kat daha yavas basinç kaybeder, sonuç olarak lastiklere bu siklikta hava basma ihtiyaci dogmaz ve lastik dogru basinç degerini daha uzun süre muhafaza eder. Havadaki oksijen, lastigi olusturan maddeleri (örn: kord bezi, topuk telleri oksidize etmeye egimlidir. Soludugumuz havada bulunan %21 oranindaki oksijen, lastigin ham maddesi olan kauçugun daha çabuk yorulmasi ve yipranmasina yol açar. Nitrojen gibi kuru ve hareketsiz bir gaz ile lastikleri doldurmak bu problemleri azalttigi gibi, basinç kaybini minimize eder. Lastigin ömrünü uzatir ve sürüs güvenligini arttirir.

Nitrojen Basıncının Avantajları

Insanlarin yasamasini ve nefes almasini saglayan havadaki %21 oranindaki oksijen, lastikler için ciddi problemler olusturmaktadir, çünkü lastigin ham maddesi olan kauçuga zarar vermektedir. Lastigin içerisindeki oksijen lastigin yaslanmasini hizlandirmaktadir. Bir diger problem ise, en iyi tanklardan bile sizabilen oksijenin kauçugun arasindan sizmasinin, havada %78 oraninda bulunan nitrojene oranla daha kolay olmasidir.

Nitrojenin daha az basinç kaybetmesi ve kauçugun oksidize etmemesi, nitrojeni havaya karsi daha kullanisli ve güvenilir hale getirmektedir. Lastik içerisinde basinca maruz kalan oksijen, lastigin topuk tellerinde (jantla birlesme noktasi) paslanmaya neden olmaktadir. Buna ek olarak oksijen, lastigin iç yanagina ve koruyucu kaplamasina (sizdirmaz tabakasi) zarar verecek darbe gören lastigin daha kolay balon yapmasina sebep olmaktadir. Lastigin içersindeki oksijeni bosaltarak nitrojen doldurmak içerideki nem oranini düsürerek lastigin ömrünü uzatir.

Formula 1, askeri ve is makinalari gibi lastik kullanim sartlarinin agir ve lastigin çok önem kazandigi anlarda kullanilan nitrojen basici, normal lastik kullanimlarinda çok daha iyi lastik performansi saglar.

Close Menu

Maslak

Atatürk sanayi sitesi 2.kısım 25. Sok No: 931-932-933 Maslak / Şişli – İstanbul

Tel: 0 212 276 11 45 / 46

Sanko

Esentepe mah. Sanko sanayi sitesi B3 Blok No:121 Sultangazi / İstanbul

Tel 1: 0212 476 66 03 / 04

Küçükköy

Fevzi çakmak mah. Cengiz Topel cad. No: 174 Küçükköy Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel 1: 0212 537 67 90
Tel 2: 0212 479 64 20
Tel 3: 0212 649 49 80