Skip to main content

Lastikler araçların güvenli sürüş keyfi için en önemli unsurdur. Trafikteki emniyet daha araçla hareket etmeden başlar. Aracın yere temas eden tek parçası lastiklerdir. Lastik almayı düşünenler kullanan kişilerden fikir edinirler. Kişilerden fikir edinmek tamamen doğru değildir. Çünkü kişiler kendi araçları için en iyi olanı söylerler. Örneği Falken lastik, kullanan diğer kişinin aracına uygun olduğundan yıpranmamış olabilir. Fakat diğer kişinin kullanacağı arazi daha zorlu ve kullanma süresi daha uzun olacaksa çok çabuk yıpranabilir.

Birisi için en iyi olan lastik diğerinin felaketine neden olabilir. Bundan dolayı lastik incelemeleri dikkate alınarak karar verilmelidir. Marka araçlar için özel üretilmiş lastikler vardır. Orijinal ürün üreticisi tarafından üretilen bu lastikler yedek parça maksatlı olarak piyasaya sürülür. Lastiğin yanında arabanın markası ve modeli yazar. Jant ölçüsüne göre alınan bu lastikler uzun süre emniyetli bir şekilde kullanılabilir. Kumho Lastik gibi önerilen markalardan almak isteyenler ise daha detaylı incelemelidir.

Çeşidine Göre Lastik İnceleme

Her üründe olduğu gibi lastiklerin de sınıfları vardır. Bu sınıflandırmalar çeşitlendirilebilir. Çeşitlerine göre lastik tipleri değişir. Fakat kullanılma zamanlarına göre lastiklerin üç çeşidi vardır. Bunlar yazlık, kışlık ve 4 mevsimdir. Bridgestone Lastik gibi bilinen ve çok tercih edilen markaların 4 mevsimleri daha yoğun kullanılır. 4 mevsimliklerde lastiğin hamurunun yumuşaklığı ve taban deseni karakterini belirler. V desenliler çok gösterişli olsa da çok ses yaptığından tercih edilmez. 4 mevsimlik lastiklerin su tahliye kanallarına dikkat edilerek alınmalıdır.

Kış lastikleri ülkemizde ekonomik nedenlerden dolayı çok kullanılmak istenmez. Devamlı lastik değiştirmek istemeyenler ve gerekli olmadığını düşünenler de kış lastiklerine şartlı bakarlar. Oysaki sıcaklığın 7 derecenin olduğu aylarda kış lastiği kullanmak zorunludur. Güvenlik açısından Dunlop Lastik kış aylarında kullanıma uygundur. Kış lastikleri biraz yüksek olsa da ciddi kazalardan önleyici özelliği olmasından dolayı tercih edilmelidir. Yaz lastikleri ise ısınmaya karşı dayanıklı olup sıcaklığın 7 derecenin üzerinde olduğu aylarda kesinlikle kullanılmalıdır. Yoksa ısınan lastikler kazalara neden olur.

Lastik İncelemelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Lastik incelemeleri yapılırken hangi araca alınacağı, aracın nerde kullanılacağı ve hangi hızda kullanılacağı gibi hususlar dikkate alınmalıdır. Jantın çapı ofsetine göre lastik modeli seçilir. Aracın orijinal ebadı neyse ona göre lastik seçilir. Taban genişliği iyi fren ve yol tutuşu demek olduğundan geniş lastikler tercih edilir. Fakat Hankook Lastik ve markaların bazı modelleri karda ince olduğunda daha iyi çekiş sağlamaktadır. Bundan dolayı kalın lastik en iyisidir demek yerine nerde ve nasıl kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Lastiğin taban ile jant arasındaki yanak genişliği ince olduğunda konfor azalır. İnce yanaklarda direksiyon hareketleri keskinleşir. Viraj hakimiyeti artar. Konfor azalır fakat güvenlik ve performans yükselir. Lastiğin maksimum yük endeksi dikkate alınmalıdır. 94 yük endeksli lastik en fazla 670 kilo taşır. 4 lastik 2680 kilo taşır. Daha fazla yük yüklenmesi durumunda enerji sarfiyatı artar. Hız endeksi düşük olan lastikler güçlü araçlara takıldığında daha çabuk aşınacağından hız endeksine uygunluğa dikkat edilmelidir.

Leave a Reply

Close Menu

Maslak

Atatürk sanayi sitesi 2.kısım 25. Sok No: 931-932-933 Maslak / Şişli – İstanbul

Tel: 0 212 276 11 45 / 46

Sanko

Esentepe mah. Sanko sanayi sitesi B3 Blok No:121 Sultangazi / İstanbul

Tel 1: 0212 476 66 03 / 04

Küçükköy

Fevzi çakmak mah. Cengiz Topel cad. No: 174 Küçükköy Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel 1: 0212 537 67 90
Tel 2: 0212 479 64 20
Tel 3: 0212 649 49 80