Skip to main content

Michelin Lastik, 1889’da kurulmuş çok uluslu bir Fransız lastik üretim şirketidir. Küresel varlığı ve binek otomobiller, kamyonlar, otobüsler, motosikletler ve bisikletler için geniş bir lastik ürünleri yelpazesi ile dünyanın en büyük lastik şirketlerinden biridir.

Michelin, performans, güvenlik ve dayanıklılık için tasarlanmış yüksek kaliteli lastikler üretmesiyle tanınır. Yenilik ve sürdürülebilirliğe güçlü bir şekilde odaklanan şirket, lastik performansını iyileştirmek ve lastik üretiminin çevresel etkisini azaltmak için tasarlanmış çeşitli teknolojiler ve malzemeler geliştirdi.

Michelin tarafından geliştirilen önemli ürün ve teknolojilerden bazıları şunlardır:

  • X-Ice: Soğuk ve karlı koşullarda mükemmel çekiş ve yol tutuşu sağlamak üzere tasarlanmış bir kış lastiği.
  • Enerji: Yuvarlanma direncini azaltmak ve yakıt tasarrufunu artırmak için tasarlanmış, yakıt tasarruflu bir lastik.
  • Pilot: Spor arabalarda ve yüksek performanslı araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmış yüksek performanslı bir lastik.
  • PAX: Bir aracın patladıktan sonra sınırlı bir mesafe boyunca sürmeye devam etmesini sağlamak için tasarlanmış bir run-flat lastik.
  • Yeşil X: Yuvarlanma direncine ve diğer faktörlere bağlı olarak daha düşük çevresel etkiye sahip lastikleri belirlemek için kullanılan bir lastik derecelendirme sistemi.

Ağır vasıta araçlarda michelin lastikler 

Michelin, kamyonlar, otobüsler ve römorklar dahil olmak üzere ağır hizmet araçları için geniş bir lastik yelpazesi üretmektedir. Bu lastikler, ağır yüklerin ve uzun mesafelerin taleplerine dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve mükemmel çekiş, kullanım ve dayanıklılık sağlamak üzere üretilmiştir.

Michelin’in ağır hizmet lastiklerinin özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Takviyeli yan duvarlar: Bu lastikler, ağır yüklerin ve engebeli arazinin baskılarına dayanacak şekilde tasarlanmış güçlendirilmiş yan duvarlara sahiptir.
  • Derin diş derinlikleri: Michelin’in ağır hizmet lastiklerinin çoğu, uzun ömürlü diş ömrü ve mükemmel çekiş sağlamaya yardımcı olan derin diş derinliklerine sahiptir.
  • Geniş ayak izi: Bu lastiklerin geniş ayak izi, aracın ağırlığını eşit olarak dağıtmaya yardımcı olur, bu da stabiliteyi ve yol tutuşunu geliştirebilir.
  • Özel sırt desenleri: Michelin’in ağır hizmet lastikleri, ıslak veya kuru yollar, kar veya arazi arazisi gibi farklı koşullarda performansı optimize etmek için tasarlanmış çeşitli sırt desenleriyle birlikte sunulur.

Michelin, geleneksel pnömatik lastikler üretmenin yanı sıra ağır hizmet araçları için bir dizi dolu lastik de sunmaktadır. Bu lastikler, pnömatik lastiklerle aynı düzeyde performans sağlayacak şekilde tasarlanmıştır, ancak hava basıncı gerektirmezler ve delinmeye daha az eğilimlidirler.

Pnömatik lastiklerle geleneksel pnömatik lastikler arasındaki farklar nedir

Pnömatik lastikler, otomobil, kamyon ve otobüs gibi araçlarda yaygın olarak kullanılan hava ile dolu lastiklerdir. Bu lastikler, darbeyi emerek ve aracın yol yüzeyine uyum sağlamasına izin vererek yumuşak ve konforlu bir sürüş sağlamak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca yol yüzeyini deforme etme ve kavrama yetenekleri sayesinde iyi çekiş ve yol tutuşu sağlarlar.

Geleneksel pnömatik lastikler, en yaygın pnömatik lastik türüdür ve çoğu araçta kullanılır. Çekiş ve aşınma direnci sağlayan lastik sırtı; lastiğe şeklini ve dayanıklılığını veren karkas; ve lastiği jant üzerinde yerinde tutmaya yardımcı olan damak.

Dört mevsim lastikleri, kış lastikleri ve performans lastikleri gibi belirli uygulamalar ve ortamlar için tasarlanmış çeşitli pnömatik lastik türleri vardır. Bu lastikler, farklı koşullarda performanslarını optimize etmek için farklı sırt desenlerine, malzemelerine ve yapım yöntemlerine sahip olabilir.

Dolgu lastikler ve havasız lastikler gibi pnömatik kabul edilmeyen başka lastik türleri de vardır. Dolgu lastikler, kauçuk veya poliüretan gibi katı, gözeneksiz bir malzemeden yapılır ve hava içermez. Havasız lastikler katı lastiklere benzer, ancak deforme olmalarını ve darbeleri emmelerini sağlayan esnek bir iç yapıya sahiptirler. Bu tür lastikler daha az yaygındır ve öncelikle özel araçlarda veya belirli uygulamalarda kullanılır.

Leave a Reply

Close Menu

Maslak

Atatürk sanayi sitesi 2.kısım 25. Sok No: 931-932-933 Maslak / Şişli – İstanbul

Tel: 0 212 276 11 45 / 46

Sanko

Esentepe mah. Sanko sanayi sitesi B3 Blok No:121 Sultangazi / İstanbul

Tel 1: 0212 476 66 03 / 04

Küçükköy

Fevzi çakmak mah. Cengiz Topel cad. No: 174 Küçükköy Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel 1: 0212 537 67 90
Tel 2: 0212 479 64 20
Tel 3: 0212 649 49 80