Skip to main content

Araç lastik sektörünün lider markası Dayton lastik modelleri araçta yüksek yol tutuş ve yüksek güvenlik özellikleri ile sürücülerin gönül rahatlığı ile kullandığı lastiklerdir. Otomobil, ticari ve ağır vasıtalar için ayrı ayrı özellikte lastik çeşitleri vardır. Sahip olunan aracın özelliklerine uygun lastik seçimi önemlidir.

Üretim tesisleri Türkiye’de olan ve Türkiye’de üretilen Dayton lastikleri Avrupa’da alanında yapılan testlerden geçmiştir. Güvenli sürüş, rahat yolculuk için aracınız için uygun olan modelde Dayton lastik mutlaka bulunmaktadır.

Doğru Lastik Seçiminin Önemi

Aracın hem güvenli sürüşü için hem de konforlu sürüşü için doğru lastik seçimi önemlidir. Araç için doğru lastik seçiminde dikkat edilecekler;

  • Kullanılan lastik mutlaka aracın cinsine ve modeline uygun olmalıdır.Ticari aracın lastik modeli ile bir otomobilin lastik modeli farklıdır. Bu konuda Dayton yetkili personellerinden destek alınabilmektedir.
  • Araçta kullanılan dört lastiğinde aynı model ve aynı zamanlarda alınmış lastikler olmalıdır. Dört lastiğin farklı farklı modeller olması kazaya sebep olur.
  • Ticari araçların taşıdıkları yüke uygun lastik modeli seçmeleri gerekir. Örneğim sebze meyve taşıyan bir ticari aracın kullanacağı lastik modeli farklı demir taşıyan bir ticari aracın lastik modeli farklıdır.
  • Mevsimine uygun olan lastikler kullanılmalıdır. Kış dönemi kış lastikleri yaz dönemi yaz lastikleri kullanılmalıdır.
  • Aracınız için doğru lastiği seçmek aracınızın eskime ve yıpranma süresini uzatmakta ve uzun süre aracınızı güvenli kullanmanızı sağlamaktadır.

Lastikleri Uzun Süre Kullanmanın Formülü

Aracın dört lastiğini de sağlam ve yıpranmadan uzun süre kullanmak mümkündür. Aracınızdaki kullandığınızlastiklerinin kullanım ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler;

  • Lastiklerin hava basıncının tam olması gerekmektedir. Hava basınç ayarı fazla olan yada az olan lastikler bu şekilde kullanılmaya devam edildiği takdirde çabuk yıpranırlar ve performansları düşer.
  • Düzenli olarak araçta balans ayarı yapılması gerekmektedir. Arabanın tekerleklerindeki denge ayarı olan balans ayarının bozuk olması aracın dengesiz seyir almasına ve lastiklerin zamanından önce ve hızlı yıpranmasına sebep olur.
  • Aracın dört lastiğini belli aralıklarla yerlerini değiştirmek gerekir. Ön lastikleri arka tarafa, sağ taraftaki lastikleri sol tarafa takıp yerlerini değiştirmek hem sürüş güvenliği sağlar hem kullanılan lastiklerin ömrünü uzatır.
  • Araçtaki lastikleri mevsimine uygun olarak kullanmak gerekmektedir. Yaz dönemindeki lastikleri kışın, kış dönemindeki lastikleri yazın kullanmak hem kaza riskini arttırır hem de lastiklerin hızlı yıpranmasına yol açar. Kış mevsiminde Dayton kış lastiği seçimi ile karlı, buzlu yollarda kaymadan güvenle yolculuk yapılabilmekte, yazın yaz lastikleri ile de sıcak havalarda eriyen asfaltta aracınızı rahatça kullanırsınız.

Aracınız için lastik seçimini yaparken Dayton lastik modellerinin inceleyip aracınız için uygun olan lastik modelini Dayton yetkili satıcılarından alabilirsiniz. Dayton lastik kullanıcılarının memnuniyet yorumlarını Dayton lastik yorumları bölümünden okuyabilirsiniz.

[vc_single_image image=”4291″ img_size=”full”]
[vc_single_image image=”4292″ img_size=”full”]
[vc_single_image image=”4293″ img_size=”full”]

Leave a Reply

Close Menu

Maslak

Atatürk sanayi sitesi 2.kısım 25. Sok No: 931-932-933 Maslak / Şişli – İstanbul

Tel: 0 212 276 11 45 / 46

Sanko

Esentepe mah. Sanko sanayi sitesi B3 Blok No:121 Sultangazi / İstanbul

Tel 1: 0212 476 66 03 / 04

Küçükköy

Fevzi çakmak mah. Cengiz Topel cad. No: 174 Küçükköy Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel 1: 0212 537 67 90
Tel 2: 0212 479 64 20
Tel 3: 0212 649 49 80