Skip to main content
[vc_single_image image=”4298″ img_size=”full” css_animation=”fadeIn”]

Lastikler bir arabanın performansını artıran veya azaltan en önemli unsurlardır. Lastik seçimi, konusunda hassas davranılmalıdır. Çünkü araç içerisindeki yolcuların güvenlikleri lastiklere bağlıdır. Araç fren yaptığında arabayı durduran aslında fren değil lastiklerdir. Lastikler ne kadar iyi ve kaliteli olursa güvenlik o oranda yüksek olacaktır. Lastikler farklı markalarda üretilmektedir.

 • 4 mevsim lastikler
 • Yaz lastikleri
 • Kış lastikleri olmak üzere 3 çeşittir. Farklı sınıflandırmalar olsa da genel sınıflandırma bu şekildedir.

İklim değişikliklerinin çok fazla olmadığı zaman dilimlerinde 4 mevsim lastikler kullanılır. 4 mevsim lastikleri yaz ve kış aylarında kullanmak doğru değildir. Çünkü 4 mevsim lastikler yaz lastikleri kadar yazın, kış lastikleri kadar kışın performans göstermezler. 4 mevsim lastikler iki tiptir:

 1. Temelini yaz lastiklerinden alan 4 mevsimler ki bunlar erimiş karda, kuru havalarda ve yağmurlu zamanlarda kullanılabilir.
 2. Temelini kış lastiklerinden alan 4 mevsimler ki bunlar karlı zamanlarda yüksek başarı gösterirler. Kar tanesi ve 3 zirveli tepe logosu almaya hak kazanmıştır.

Yaz Lastikleri Seçimi

Sürücüler hangi lastiği seçmeleri gerektiğine hava ve yol durumuna bakarak karar vermelidir. Uzmanlar hava sıcaklığının 7 derecenin üstünde olduğu aylarda yaz lastiği kullanılmasını önermektedir. Sıcakların 7 derecenin üzerinde olduğunda ıslak ve kuru zeminde en iyi yol tutuşu ile frenleme yaz lastiklerine aittir. Hava sıcaklıklarının arttığı aylarda kış lastiklerine ve 4 mevsim lastiklerine göre yaz lastikleri daha uzun ömürlüdür. Yaz aylarında kullanılan lastik fiyatları türlerine ve markasına göre değişmektedir. Teknoloji geliştikçe yaz lastiklerinin çeşitleri de değişmektedir. Yaz lastiği çeşitleri şunlardır:

 • Standart yaz lastikleri: Yüksek hız ve viraj kabiliyeti gerektirmeyen ekonomik araçlarda kullanılanlardır.
 • Yüksek performans lastikleri: Daha iyi soğutma sağlayan yüksek performans lastikleri 200 km üzerindeki hızlar içindir. Isınmaya karşı dayanıklıdır.
 • Ultra yüksek performans lastikleri: Viraj kabiliyeti yüksek, güvenlikli, 240 km ve üzerine uygun, yakıt tasarrufu sağlayan lastiklerdir.
 • Ultra Ultra Yüksek Performans Lastikleri: İleri teknoloji olduğundan yüksek fiyatlara sahip olan bu lastikler 300 km ve üzerindeki hız için uygundur.

Kış Lastiği Seçimi

Isının 7 derecenin altına düştüğü aylarda oto lastik olarak kış lastikleri tercih edilir. Sıcaklığın 7 derecenin altında olduğunda yerler kuru bile olsa kış lastikleri kullanılmalıdır. Yaz ve 4 mevsim oto lastiklerinin ana maddesi kauçuktur. Kauçuk kış aylarında sertleşir. Yağışın arttığı, karın ve buzlanmanın olduğu yollarda sertleşen kauçuğun yol tutuşu azalır. Frenlemede ciddi kayıplar yaşanır. Kış lastiğinin üretiminde kullanılan özel madde sıcaklığın düştüğü zamanlarda bile yumuşaklığını korur. Kış lastiklerinin üzerinde özel geniş derin kanallar vardır. Bu kanallar ve lastikteki desenler kılcal tutunmayı ve frenlemeyi kolaylaştırır. Kış lastiği çeşitleri:

 • Çivi takılabilen ekstrem kış lastikleri: En ağır kış şartlarına uygundur.
 • Ekstren kış lastikleri: Kar ve buz kaplı zeminlerde rahatlıkla kullanılabilir.
 • Normal kış lastikleri: Kış aylarında 190 km hıza kadar uygundur.
 • Yüksek performanslı kış lastikleri: Orijinal hız sınıfının altındaki hıza sahip araçlarda kullanılır.

Leave a Reply

Close Menu

Maslak

Atatürk sanayi sitesi 2.kısım 25. Sok No: 931-932-933 Maslak / Şişli – İstanbul

Tel: 0 212 276 11 45 / 46

Sanko

Esentepe mah. Sanko sanayi sitesi B3 Blok No:121 Sultangazi / İstanbul

Tel 1: 0212 476 66 03 / 04

Küçükköy

Fevzi çakmak mah. Cengiz Topel cad. No: 174 Küçükköy Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel 1: 0212 537 67 90
Tel 2: 0212 479 64 20
Tel 3: 0212 649 49 80